Jak zvládnout únik vody v koupelně

Jak zvládnout únik vody v koupelně

Jak zvládnout únik vody v koupelně

Kape vám kohoutek? Protéká záchod? Nebo se na stěnách v koupelně objevují mokré fleky? Jakýkoli, i zdánlivě malý únik vody je třeba okamžitě řešit – nejen, že unikající voda bez užitku odteče, ale ve vyúčtování vodného představuje nemalou částku. Prasklé vodovodní potrubí navíc může napáchat škody za statisíce. Pojďme se proto podívat, kde může voda unikat, jak v případě úniku postupovat a kdy volat instalatéra.

Únik vody může způsobit škody za deseti- až statisíce korun

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak může i drobný únik vody v domácnosti, jako je kapající kohoutek či koupelnová baterie, netěsnící gumové těsnění či protékající WC, ovlivnit roční vyúčtování vodného a stočného? Možná vás překvapí, že dopady takového úniku mohou představovat nedoplatek za vodu v řádech desetitisíců. 

Cena za vodu je dnes vysoká sama o sobě, kapající kohoutek může vést k ročnímu nárůstu spotřeby vody až o 20 m3, protékajícím záchodem může za rok uniknout až 700 m3 – pokud bychom počítali, že kubík vody stojí 130 Kč, dostaneme se u kapajícího kohoutku na vícenáklad 2 600 Kč, u protékajícího WC pak na 91 000 Kč za rok.

Únik vody však neznamená zátěž jen pro vaši peněženku – má i ekologické dopady, kdy zcela zbytečně protečou hektolitry pitné vody bez užitku. A pokud k únikům dochází v místech, kde nejsou na první pohled zřejmé, představují nejen extrémní spotřebu vody, ale i velké riziko prasknutí vodovodního potrubí, což může způsobit škody za statisíce. Skryté úniky totiž mohou poškodit stavební konstrukce, inženýrské sítě i vybavení domácnosti.

Nejčastější příčiny a místa úniku vody v koupelně

Kromě již zmíněného protékajícího WC či nefunkčního těsnění vodovodního kohoutku může k úniku vody docházet při vadném připojení hadic spotřebičů k přívodu vody (zejm. u pračky či myčky), nebo v důsledku prasklé flexi hadičky k umyvadlu, pračce nebo WC. Voda často uniká i v místě těsnění bojleru, těsnění a připojení vodovodních baterií, těsnění splachovače WC a přívodu vody do něj, či v místě poškozeného odtokového potrubí.

Zatímco tyto úniky vody jsou patrné a lze je tedy relativně snadno detekovat, největší škody může napáchat poškozené podlahové topení či prasklá trubka ve zdi. Takového rozsáhlého poškození rozvodů vody si často všimneme až ve chvíli, kdy vytopí dům/byt, a způsobí tak škody nejen na vybavení a majetku (v případě prasklé stoupačky v paneláku se může jednat i o škody způsobené sousedům), ale často i na samotné konstrukci bytu. I z tenké trubky o průměru 6 mm totiž může za hodinu odtéct až tisíc litrů vody.

Jak na lokalizaci úniku vody 

Ne v každém případě je třeba volat instalatérskou pohotovost. Pokud detekujete drobný únik vody a víte, jak utěsnit kapající spoj či jak opravit protékající záchod, můžete si pomoci sami, pokud máte k dispozici základní domácí instalatérské vybavení (náhradní těsnění, těsnicí pásky atd.). U protékajícího kohoutku či sprchové hadice totiž často stačí vyměnit těsnění, aby k úniku nadále nedocházelo. 

Detekce úniku vody u WC

I když silně protékající záchod standardně poznáme, nemusí být proud vody vždy markantní, proto lze netěsnost ověřit tak, že do nádržky na vodu nakapeme pár kapek potravinářského barviva. Pokud se během cca 15 minut zbarví voda v záchodové míse (aniž by bylo spláchnuto), dochází k úniku vody.

Kromě nefunkčního těsnění na jednotlivých komponentech splachovacího systému může být u WC problémem také zanesený plovákový ventil, který je třeba vyjmout z nádržky a propláchnout pod proudem vody. Máte-li ucpaný záchod, můžete si pomoci gumovým zvonem, který ale vždy nemusí být účinný – efektivnější volbou je použití instalatérského pera. Zvolíte-li vhodnou délku a materiál instalatérského pera, můžete pomocí něj odstranit i nečistoty usazené hluboko v odpadních trubkách, doporučuje odborník z webu prodejce ručního nářadí Elespo.

Detekce úniku vody na základě poslechu

Poznat únik vody lze i poslechem – pokud v koupelně slyšíte syčivé zvuky nebo zvuk kapající vody, když není otevřen žádný vodovodní kohoutek či ventil, je třeba překontrolovat, zda nedochází k viditelnému úniku v místech, která byla zmíněna výše.

Lokalizace skrytých úniků vody

To, že dochází ke skrytému úniku vody, často poznáme podle mokrých fleků na zdech či stropě, případně dle tvorby plísně. Signálem ale může být i odlepující se či nadzvedávající se tapeta. V takovém případě postupujte pro kontrolu úniku vody svépomocí následovně:

  • Uzavřete veškeré kohoutky a ventily a nepouštějte vodu ani v žádné jiné místnosti.
  • Opište si aktuální stav vodoměru a nechte kohoutky vypnuté alespoň po dobu 4 hodin – je důležité nepouštět vodu v žádné části domu (nesplachovat, nenapouštět vodu).
  • Po uplynutí této doby zkontrolujte stav vodoměru – změnil-li se oproti původní hodnotě, dochází k úniku vody.

Pokud detekujete únik vody, který nezvládnete opravit sami, je třeba zavolat odborníka. Oblíbenou volbou je například firma V Servis, která zajišťuje instalatérské práce v Praze a okolí. Instalatér pomocí termokamery či jiných detektorů úniku vody přesně rozpozná místo úniku a je schopen přijmout potřebná opatření.

Jak řešit opravu prasklé vodovodní trubky a další havarijní stavy

V případě drobného úniku, který vyčká příjezdu běžného instalatéra, můžete dočasně použít například těsnicí pásky, umístit nádobu na zachytávání vody pod kapající těsnění, či zastavovat přívod vody do nádrže WC a napustit ji vždy těsně před spláchnutím.

V případě havárie však okamžitě volejte instalatérskou pohotovost. Kromě toho je ale třeba také co nejdříve uzavřít hlavní uzávěr vody, abyste zabránili dalšímu úniku vody a rozsáhlým škodám. Hlavní uzávěr vody se nejčastěji nachází přímo pod vodoměrem, v koupelně či kuchyni. Zároveň se také v případě rozsáhlé havárie pusťte ihned po zastavení přívodu vody do odsávání či vytření nahromaděné vody – čím rychleji je odstraněna, tím menší škody způsobí.

Prevence úniku vody je zásadní

Na závěr je třeba zmínit, že pro zabránění úniku vody je třeba prevence. Kromě použití kvalitních materiálů je třeba vyměnit těsnění již při prvních zaznamenaných únicích, případně vyměnit celé kohoutky/ventily či hadičky. V případě jakýchkoli pochybností se obraťte na instalatéra, který provede kontrolu. 

Velmi účinným řešením, jak předcházet únikům vody, je instalace moderních technologií v podobě detektoru úniku vody. Řídicí jednotka takového detektoru se instaluje na přívodní potrubí a díky strategicky rozmístěným detektorům jsou monitorována kritická místa vodovodní sítě. V případě jakýchkoliv úniků, včetně mikroúniků, dokáže detektor úniku vody zastavit přívod vody, a to zcela automaticky, tedy i když nejste zrovna doma. Zabrání tak extrémním škodám, ke kterým by mohlo dojít v případě prasklé trubky ve zdi či jiných havárií vodovodního potrubí.

Zdroj obrázků: Pixabay

06. 01. 2025

Šárka Žáková
Již 10 let se profesionálně věnuji koupelnovému vybavení. Na začátku mé kariéry jsem měla na starosti i reklamace, což mi poskytlo cenné zkušenosti a pochopení složitosti oboru. Nyní se zaměřuji na péči o velkoobchodní klienty a psaní článků pro náš magazín.

Jsem zastánkyní názoru, že kombinace krásy a funkčnosti je klíčová pro každou koupelnu. Mám radost ze čtenářů, kteří se některé z mých tipů rozhodli ve své koupelně zrealizovat. Věřím, že každý čtenář našeho magazínu si zaslouží koupelnu svých snů. Jsem tu, abych pomohla tuto vizi uskutečnit.

Šárka Žáková, vaše průvodkyně tipy pro vybavení koupelny.

Další články

Jak zvládnout únik vody v koupelně

Jak zvládnout únik vody v koupelně

06/01/2025
Jak zvládnout únik vody v koupelně Kape vám kohoutek? Protéká záchod? Nebo se na stěnách v koupelně objevují mokré fleky? Jakýkoli, i zdánlivě malý únik vody je třeba okamžitě řešit – nejen, že unikající voda bez užitku odteče, ale ve vyúčtování vod… (Číst více)

Police a poličky si poradí s organizací koupelny

Police a poličky si poradí s organizací koupelny

11/11/2024
Koupelnové police a poličky si poradí s organizací vaší koupelny Snaha udržet v koupelně pořádek může být náročná, zvlášť když prostor není příliš velký. Správně vybrané a umístěné police a poličky vám v tom však výrazně pomohou. Kromě toho zvýší fu… (Číst více)

Koupelnové doplňky bez vrtání

Koupelnové doplňky bez vrtání

21/10/2024
Doplňky do koupelny bez vrtání Chcete vylepšit vaši koupelnu o pár chytrých pomocníků, ale vrtání do zdí nebo dlaždiček u vás budí dojem zbytečně komplikované akce? Vyberte si takové koupelnové doplňky, které snadno přilepíte, přisajete nebo jen zah… (Číst více)

Jak na opravu smaltované vany

Jak na opravu smaltované vany

03/10/2024
Jak opravit smaltovanou vanu  Smaltované vany jsou v našich koupelnách oblíbené pro svou odolnost a elegantní vzhled. Vydrží dokonalé opravdu dlouho. I vysoce kvalitní výrobky mohou ale časem vykazovat známky opotřebení - ztrátu lesku, škrábance neb… (Číst více)

Načítám...